Duyurular

...

Lisansüstü öğrencimiz Halil Bağış Sabancı Vakfı tarafından ''Fark Yaratan'' seçildi.

Lisansüstü öğrencimiz Halil Bağış Sabancı Vakfı tarafından ''Fark Yaratan'' seçildi.

 

 

 

 
Sabancı Vakfı, ülkemizin her yerinden bir değişim yaratan kişi ve oluşumları 12 yıldır Fark Yaratanlar programı ile ”fark yaratan” seçiyor. Bu yıl 4000 kadar başvuru arasından seçilen 5 fark yaratandan birisi de lisansüstü öğrencimiz Halil Bağış. Halil, Stellar Lab isimli sosyal girişimi ile seçildi. Stellar Lab 10'dan fazla astronom, öğretmen, mühendis , 70 kadar liseli ve 20'den fazla üniversiteli gönüllü bir ekipten oluşuyor. 
Çocuklara, gençlere ve eğitimcilere erişilebilir astronomi içerikleri, dijital eğitim içerikleri ve projeler ile, gönüllü çalışmaktadır.,

 

Stellar Lab, astronomi biliminin gücünü kullanarak çocuklarda ve gençlerde temel bilimlere olan bakışı ve başarıyı pozitif yönde değiştirmeyi, yaptığı çalışmalarla kız çocuklarının bilimde cesaretlendirilmesini ve kadın bilim insanlarından rol modeller edinmelerini amaçlar. Ayrıca teknolojik alt yapıyı ve disiplinler arası (astronomiyi, sanat, felsefe, mühendislik ile ele almak) öğrenmeyi önemsemenin yanında oldukça basit araçlarla eğitimde fırsat eşitliği konusunda fark yaratmayı hedefler. 

 

Tanıtım Video Çekimi

Program kapsamında, 3 Ağustos 2021 tarihinde Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü ve UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun AKYÜZ 'ün izni ve desteği ile UZAYMER binasında tanıtım videosu çekildi.

 

Video yakında burada olacak. ..

 

Hürrriyet Gazetesi Seda Başpınar Haberi - Haber için tıklayın.