Çukurova Üniversitesi | Yerleşke Haritası | Web Posta
Arama 
Ana Sayfa | English
 
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
UZAY BİLİMLERİ VE GÜNEŞ ENERJİSİ
ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
 

 
  Hakkımızda Yönetim Faaliyetler-Projeler Bilgi-Belge İletişim  
 
  Tarihçe
  Çalışma Alanlarımız
  Prof. Dr. Mehmet Emin ÖZEL
  Prof. Dr. İlhami YEĞİNGİL
  Prof. Dr. Aysun AKYÜZ
  Prof. Dr. Ramazan ESEN
  Dr. Öğr. Üyesi Nuri EMRAHOĞLU

> Hakkımızda  >  Tarihçe        
UZAYMER TARİHÇESİ

          1980 - 81 yıllarında Çukurova Üniversitesi yerleşkesi içerisinde Fizik Bölümünden Prof. Dr. Hakkı ÖGELMAN ve arkadaşları tarafından “Güneş Evi” olarak inşa edilmiştir. Güneş Evi, yenilenebilir enerji kaynaklarından Güneş enerjisi ve biyogazdan yararlanılarak iklimlendirme (ısıtma – soğutma), sıcak su temini vb. çalışmalar için inşa edilmiştir. 1991 yılında binanın tamir ve bakımı yapılarak “Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi” (UZAYMER) adını almıştır. Merkez müdürü olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Emin ÖZEL döneminde Astronomi-Astrofizik ve Güneş Enerjisi konularında çalışmalara başlanmıştır. 2003 – 2011 yılları arasında Prof. Dr. Aysun AKYÜZ, 2011 – 2015 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. Nuri EMRAHOĞLU Merkez Müdürü olarak görev yapmıştır. Haziran 2015 tarihinden itibaren Prof. Dr. Aysun AKYÜZ Merkez Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.
          2009 – 2010 eğitim – öğretim yılında Ç.Ü. UZAYMER Gözlemevi binası yeniden inşa edilerek üzerine 3.5 m çapında ASH – DOME (www.ashdome.com) kubbe sistemi kurulmuştur. Optik gözlem çalışmalarına 2013 yılında alınan Officina Stellare Pro RC 500 LK7 50 cm ayna çaplı teleskop ile devam edilmektedir.
          UZAYMER’in içinde teleskop binası ile birlikte faaliyet verdiği bina yaklaşık 125 m2 olup iç mekanda kullanılmakta olan sınıf – kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, idareci odası, sekreter odası, yatakhane ve mutfak mevcuttur.Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 Ziyaretçi sayısı: 2247